SK Olympie Dolní Břežany

Aktuality Mladší žáci - U13

ROK 2020 V SK OLYMPII: COVID NÁM PŘISTŘIHL KŘÍDLA

Kdyby nám někdo loni touhle dobou zvěstoval, že závěrem roku 2020 nebudeme sledovat tabulku našich soutěží, ale tabulku epidemiologického systému PES, reagovali bychom otázkou na množství vypitého alkoholu. Bohužel se tento sci-fi scénář stal smutnou realitou a globální pandemie Covid-19 se nevyhnula ani fotbalistům z SK Olympie. Přišla v nevhodný čas a přistřihla nám křídla ve všeobecném rozletu.

Dokončené investice nás nakoply

Investice, které jsme závěrem předchozího roku dokončili, vytvořily luxusní podmínky ke kvalitní sportovní přípravě. Dvouplášťovou nafukovací halu, bezzásypovou umělou trávu nejnovější generace i nové travnaté tréninkové hřiště nám záviděly kluby nejen z blízkého okolí. Na dohled se přiblížilo i vybudování objektu nových šaten a zázemí, u kterého jsme během roku se zásadní podporou obce dokončili projektovou dokumentaci, získali stavební povolení a netrpělivě vyhlíželi vypsání vhodného dotačního titulu.

V roce 2020 jsme i stabilizovali trenérský kádr. V současnosti máme 18 kvalifikovaných trenérů, včetně brankářského a kondičního specialisty. Potěšující je i skutečnost, že 8 z nich kromě trénování mladších generací za nás i hrají (6 za Áčko, 2 ve starším dorostu).

Všeobecný rozvoj se odrazil i na počtu hráčů. V současné době máme 169 aktivních borců od minipřípravky po Áčko, a to nepočítáme cca 20 gentlemanů ze Staré gardy. Nárůst oproti loňskému roku činí cca 15 %, nejvíce nováčků je u nejmenších dětí. Větší zájem o sportování v SK Olympii se projevil i na otevření zcela nového mužstva mladšího dorostu (dosud jsme měli je jeden společný tým pro mladší i starší dorostence).

Konečně na Facebooku

Letos jsme zapracovali i na image. Pořádně jsme rozběhli webové stránky a na podzim zprovoznili i Facebook. Je potěšující, že oba informační kanály sleduje čím dál více fanoušků. Při obměně šatníků a sportovních pomůcek jsme vsadili na kvalitu a domluvili spolupráci s firmou Puma. I díky tomu v létě všichni trenéři dostali nové teplákové soupravy a trička s pumou ve znaku.

Z ekonomického hlediska to byl rok průměrný. Celkový růst a důraz na kvalitu se samozřejmě projevuje i v oblasti vzedmutí nákladů (osobní náklady na trenéry, náklady na vybavení, náklady na údržbu sportovní infrastruktury vč. nafukovací haly). Na straně výnosů spolu bojovaly dva protichůdné trendy. Na jedné straně si naší poctivé práce začíná všímat i širší okolí a dokázali jsme přilákat sponzory, kteří nemají přímou vazbu na náš klub (jako mají rodiče). Na druhou stranu nám lockdowny smazaly část výnosů v oblasti pronájmů (pronájem restaurace a nafukovací haly) i firemního sponzoringu.

Jak si vedly jednotlivé týmy?

Ačko

A tým dospělých po celou sezónu vedl ostřílený trenér Jirka Bílek starší, v pozadí stál sportovní manažer Kryštof Mencl.

Á-tým SKO vstupoval do jarní poloviny sezóny 2019-20 Okresního poháru Praha-západ s velkými ambicemi, jelikož se vydařila kvalitní zimní příprava pod vedením trenéra Jiřího Bílka staršího a současně se v zimní přestávce podařilo přivést tyto nové hráče:

  • Ondřej Michálek (brankář, přestup z SK Kostelec u Křížků),
  • Petr Hruška (záložník, přestup z SK Libuš),
  • Shalhar (záložník, přestup z Kyrgystánu),
  • Jan Šabacký (univerzál, návrat do Á-týmu SKO).

V souvislosti s epidemií COVID-19 došlo z rozhodnutí Fotbalové asociace ČR ke zrušení všech amatérských soutěží ročníku 2019-20, což znamenalo pro náš tým, po uvolnění první vlny COVID-19, možnost sehrání pouze 6 přátelských zápasů v květnu a červnu 2020. Většinu těchto přátelských zápasů naši hráči zvládli kvalitně a zvítězili. Primárním záměrem však bylo v těchto zápasech zapracovat nové hráče do našeho systému hry, přičemž byli zapracovány i naše dorostenecké naděje Martin Motyčka a Jan Hlaveš. Uplatnění nejlepších odchovanců přímo do Á-týmu bude dlouhodobým cílem SKO. Z důvodu pandemie se bohužel nedokázalo zorganizovat plánované celebritní utkání našeho Á-týmu proti vybraným hokejistům z NHL, které se mělo uskutečnit v červnu 2020.

V letním období došlo k dalšímu posílení hráčského kádru s cílem hrát na špici tabulky v nové sezóně 2020-21. Vedení SKO přivedlo:

  • Tung Ahn (záložník, přestup z FK Viktoria Žižkov),
  • Jan Bouček (obránce, přestup ze Sokol Zlatníky),
  • Vu Nhat (záložník, návrat do Á týmu SKO).

Velká posila Tung Ahn (zvaný „Tungi“) se rychle zapracovala do týmu a stala se základním stavebním kamenem naší sestavy. Současně se Tungi s vervou zapojil do trénování našeho mládežnického týmu U11.

Samotnou novou sezónu 2020-21 můžeme hodnotit velmi pozitivně, jelikož z 8 odehraných utkání na podzim 2020 naši hráči získali plných 21 bodů při kladném brankovém skóre 27:13, když 7x vyhráli a pouze 1x prohráli (na hřišti Štechovic ve 2. kole). Náš nejlepší střelec Radek Matoušek vstřelil 10 branek. Celkově, před přerušením soutěže Okresního poháru Praha-západ z důvodu další vlny pandemie, se naše mužstvo umístilo na 2. míste tabulky pouze o jediný bod za SK Roztoky.      

Z vítězných zápasů je třeba zmínit zvládnutý opakovaný zápas proti SK Libeř v poměru 3:2, kdy se naši hráči museli vypořádat s vědomím ztráty vedení 1:0 v prvním zápase, které bylo nedohráno z důvodu nepřízně počasí. Nebylo jednoduché pro naše hráče nastoupit do nového zápasu za stavu 0:0, ale vypořádali se s ním a zvítězili. Dále je třeba poznamenat naši drtivou výhru 5:1 v derby zápase proti Sokol Zvole, kterému přihlíželi jako diváci i oba starostové obcí, a v kterém náš ostrostřelec Radek Matoušek zaznamenal hattrick. Ve zmíněném zápase došlo i ke společenské události, kdy oba starostové obcí Věslav Michalík (Dolní Břežany) a Miroslav Stoklasa (Zvole) v poločase utkání svedli souboj v kopech ze značky pokutového kopu. V penaltách zvítězil Věslav Michalík, ale potlesk plné tribuny si zasloužili oba protagonisté.

Do třetice je žádoucí zmínit náš domácí nervy-drásající poslední zápas před Covid-pauzou proti FK Dobříč, ve kterém naši hráči doslova urvali vítězství 4:3 v závěru utkání. Dlouho jednoznačně vítězný zápas pro naše barvy dokázal soupeř vyrovnat v 90. min utkání z trestného kopu na poměr 3:3.  Naši hráči se však nevzdali a v 92. min po trestném kopu Jana Šabackého, kdy skvělým domluveným signálem našel dorážejícího střelce Fandu Sklenáře, dokázali vstřelit vítěznou branku na 4:3. Radost byla obrovská, jelikož vítězství bylo zasloužené a SKO bralo plný bodový zisk.

Po restartu soutěží v roce 2021 má Á-tým jen ty nejvyšší ambice a celé SKO doufá, že bude možnost sledovat na jaře 2021 naše borce živě, při co možná největším počtu diváků. Diváci včetně dětského kotle jsou totiž tradičním dvanáctým hráčem našeho týmu a naši hráči podporu potřebují. Zároveň mimo mistrovské zápasy chceme diváky pozvat na celebritní utkání na našem stadionu v červnu 2021, a to našeho Á-týmu proti bývalým fotbalovým hvězdám REAL TOP Praha.

Béčko

Béčko v podzimní sezóně vedl mladý nadšený trenér Jarda Hrabálek:

Dolnobřežanské béčko jsem převzal pár dní před zahájením podzimní sezony a s ohledem na to, že na jaře se žádný zápas nehrál a na ty přípravné už nezbyl čas, odehrála naše rezerva pouze 5 soutěžních utkání.

Na prvních předsezónních trénincích byla účast velice malá a před prvním zápasem, kterým bylo derby se Zlatníky, jsem měl obavu, zda dám dohromady alespoň základní jedenáctku. Nerozehranost a lehká nadváha některých hráčů měla za následek nejvyšší porážku sezony. S postupem času se tréninková účast zvyšovala, na tréninky chodilo v průměru dvanáct hráčů, na jednom z nich se nás sešlo dokonce dvacet. Výkony na hřišti měly vzestupnou tendenci a celkově jsme si na podzim připsali dvě jasné výhry a tři porážky, z nichž byly dvě jen o gól, což stačilo na sedmé místo v tabulce. Do mančaftu se podařilo začlenit nové hráče a zlepšit spolupráci s A týmem a starším dorostem, jejichž hráči nám chodili často pomáhat.

Největší radost mám z minima žlutých karet, žádné červené a odehrání sezony bez jakýchkoliv excesů, zákeřných faulů, vulgarit ve vztahu k rozhodčím a pochopení nutnosti zaplatit členské příspěvky. Myslím, že se tým podařilo stabilizovat, vytvořit v něm dobrou atmosféru a doufám, že budeme moci naše fotbalové umění předvést brzy na zeleném trávníku.

Starší dorost U19

Naše nejstarší mladé borce měl na starosti triumvirát Petr Studnička, Tonda Syrovátka a Kuba Zelenka.

Petr Studnička uplynulý rok zhodnotil takto:

V této specifické sezoně jsme po šesti kolech na druhém místě tabulky, takže není na místě nějaké obsáhlejší hodnocení.
Ohromný posun vidíme v kompaktnosti týmu a v práci s prostorem, hrajeme blízko u sebe, tudíž sbíráme odražené míče a můžeme častěji a lépe kombinovat.
Další progres je v efektivitě. To co se nám vůbec nedařilo, jsme v tomto ročníku zlepšili a i když si nevytváříme z mnoha důvodů tolik gólových šancí jako v minulých letech, dokážeme je proměnit. Povedl se nám tah s Martinem Motyčkou na hrot útoku, který dokázal zúročit práci celého mužstva.
Na to navazuje nejdůležitější bod, od kterého se odvíjí dva předešlé: Týmová soudržnost. Na naši nosnou kostru týmu (Vojta Kohel, Jakub Srb, Honza Hlaveš, Martin Motyčka), se kterými spolupracujeme od začátku našeho působení se vytvořila v našich očích dobrá parta, která táhne za jeden provaz jak na hřišti, tak mimo něj. Zvedla se tréninková morálka, kluci pracovali poctivě, dobře vnímali tréninkové prvky, záměr do utkání a od toho se odvíjeli slušné výsledky, za což celému týmu patří pochvala.
Samozřejmě je spousta věcí, na kterých musíme neustále pracovat, ale s tímto přístupem to jde o to snáz.
Velké poděkování patří zejména Kubovi Maláčkovi a Zdeňku Barešovi (trenérům mladšího dorostu), kteří nám ve všem vyšli vstříc a je radost s nimi spolupracovat :-), v neposlední řadě vedení klubu Honzovi Jedličkovi, Kryštofovi Menclovi, Zdeňku Chaloupkovi za super podmínky pro přípravu kluků v celé sezoně.
Doufejme, že tato doba co nejrychleji skončí  a uvidíme se co nejdříve na hřišti. Ze zákulisí unikly zprávy o usilovné snaze posílení kádru, což vzhledem k fungování NUTNĚ potřebujeme!!! 🙂

Mladší dorost U17

Nově vzniklý tým vedla sehraná dvojka Kuba Maláček a Zdenda Bareš a Kuba se docela rozepsal:

„Dokud se dalo trénovat, probíhala příprava na jaro nadstandardně, kluci trénovali na maximum, bylo vidět jak se herně i fyzicky posouvají výš a výš. Nafukovací hala přinesla jen samá pozitiva.

Sezona bohužel nezačala a byla dokonce zrušena. Po uvolnění restrikcí jsme alespoň trénovali a sehráli maximum přátelských zápasů, které sice mistrovské zápasy plně nenahradí, ale alespoň něco. V těchto utkáních se nám podařilo zabudovat do týmu dva kluky ročníku 2005, oba přišli z FC Tempo Praha a zůstali s námi i v podzimní části sezony.

Jelikož se ukázalo jako nereálné hrát soutěž mladšího dorostu ve Středočeském kraji, přihlásili jsme se v Praze. Úroveň pražské 1. třídy byla velkou neznámou. Nakonec všechny překvapila, byla velmi dobrá. V praxi to jasně ukázala první tři podzimní kola, kdy jsme si museli zvykat na vyšší rychlost i nasazení. To se podařilo a po úvodních třech porážkách jsme zahájili vítěznou sérii, která vlastně stále trvá, protože se podzim opět nedohrál. Pokračování je v plánu od konce února, ale zda proběhne…

Herně a fotbalově se ukázalo mnoho věcí, na kterých je potřeba stále pracovat. Je potřeba být hlavou v zápase i tréninku. Odevzdat maximum, po dobu výkonu se nerozptylovat – s tím trošku bojujeme.

Je také potřeba, aby se do hry zapojil celý tým. I ti, co zrovna nemají míč nebo nejsou bezprostředně ohroženi soupeřem. S tím souvisí nácvik posunovaní a pohybu celého týmu po hřišti, který jsme zahájili a budeme v tom pokračovat.

Větší důraz klademe i na podporu touhy jít si za vítězstvím. Nebo bojovat a snažit se utkání překlopit na svou stranu i v situaci, kdy se zápas nevyvíjí podle představ.

My trenéři už tyto aspekty ve hře nalézáme, někdy více, někdy méně, ale tým má potenciál a věříme, že se budeme ještě zlepšovat a posouvat, přeci jen máme (mimo Lukáše a Polyho) jen ročníky 2005+2006. A to jsme ještě posunuli do staršího dorostu Adama Čermáka a Dana Karbulku, kde se rozhodně neztratili a patřili oporám – oběma tímto děkujeme!

Závěrem ještě zmíním, že se do přípravy podařilo přidat jeden trénink navíc, což byl dlouhodobě cíl – velká pochvala pro kluky za to, v jakých chodili počtech. Věříme, že vydrží i nadále a břežanský válec pak těžko někdo zastaví.

Mladší žáci U13

Starší tým mladších žáků, který tvořili zejména kluci ročníku 2008, má již dlouholeté trenéry Zdendu Chaloupku st. a Michala Vrňáka. Zdenda vidí sezónu takto:

„Tak jsme zase o rok starší, jak říkávala moje babička. Co nám tento rok přinesl? Díky covidu jsme nedohráli minulou sezónu v našem prvním roce v mladších žácích jsme skončili na 3. místě. Jaro už se nedohrávalo, ale to nám nevzalo chuť do trénování. Před prázdninami jsme si udělali výlet do Aše na tradiční turnaj Františka Pláničky – čtvrté místo.

Přípravu na novou sezónu jsme začali kempem na našem hřišti a soustředěním ve Vodňanech, s přípravnými zápasy v Písku a Vodňanech. Účastnili jsme se předkola Ondrášovky v Poříčí nad Sázavou – zase brambora. V mistrovských zápasech se nám dařilo mnohem lépe. Z šesti utkání plný počet bodů a zatím první místo. Covid nás zase přibrzdil, ale nezastavil. Pilně trénujeme, hrajeme přátelské zápasy a už se těšíme na jaro. Hodně zdraví, štěstí a sportovních úspěchů!“.

Mladší žáci U12

Mladší tým z kategorie mladších žáků, tedy kluky ročníku 2009, vedl Honza JedličkaVencou Hvízdalem. Honza hodnotí rok 2020 smíšeně:

„Končící rok byl pro mladší žáky ročníku 2009 jako na houpačce. Zimní příprava se nám skvěle povedla. Poctivé tréninky v úžasném prostředí naší nafukovací haly doplňované pravidelnými turnaji vedly k tomu, že jsme na jaře byli natěšeni s očekáváním potvrzení prvního místa v soutěži starších přípravek. Bohužel přišla studená koronasprcha a soutěž se již nedohrála. Konec jarní sezóny nám zpestřila aspoň přátelská utkání, zejména zápasy s Bohemkou a Tempem měly kvalitu.

Letní přípravu jsme zahájili tradičně: příměstský kemp v Břežanech následovalo soustředění ve Vodňanech. Nicméně přechod do mladších žáků úplně hladký nebyl. V tabulce se pohybujeme ve druhé polovině, hráči se ještě nestačili sžít s větším prostorem, počtem hráčů i tvrdostí a rychlostí některých protihráčů. Takže podzim byl spíše o získávání zkušeností ve starší věkové kategorii. Většímu proniknutí do systému hry mladšího žactva zabránil podzimní lockdown.

Celkově rok hodnotím smíšeně, žádného velkého úspěchu jsme sice nedosáhli, ale špatné to také nebylo. Kluci se zkrátka fotbal stále učí.“

Starší přípravka U11

V mužstvu starší přípravky měli největší zastoupení obdivuhodní borci Zdeněk Chaloupka mladší a Tungi. Oba trénují děti i září za naše A mužstvo.

Zdeněk popsal rok 2020 takto: „Pokud bych měl zhodnotit letošní fotbalovou sezónu jako celek, tak myslím, že díky covid karanténě fotbal utrpěl pěknou ránu. Ale k dětem…nám sezóna začala jako již tradičně na soustředění, kterého se zúčastnil slabý počet kluků (8). Sice nás bylo málo, ale alespoň jsme měli čas věnovat se individuálním věcem, které klukům moc nešli – koordinace pohybu, práce s míčem, rozestavění na hrací ploše, rozehrávka od brány. Za pomoci starších kluků, aby jsme mohli v zápase střídat a kluci si mohli odpočinout, jsme odehráli krásné zápasy – jak v Písku, tak ve Vodňanech. 
Po soustředění jsme se sešli konečně na domácím hřišti v počtu 16ti kluků. Trénovali jsme 2krát týdně +  zápasy. Jelikož je tento ročník početně velmi slabý oproti jiným našim ročníkům, je velmi těžké dát dohromady dva kvalitní týmy, abychom konkurovali ostatním týmům se kterými  hrajeme. Musím ale vyzdvihnout chuť některých hráčů se s tím poprat. Jako tým vždycky bojují až do konce, povzbuzují se. U každého z kluků je vidět určité zlepšení, za což jsem jako trenér rád…u někoho je to vidět sice méně, ale snažíme se s tím pracovat. Věřím, že se v příštím roce vše rozběhne a budeme se zase bavit fotbalem…jak už někdo řekl ,,fotbal není hra ,ale způsob života.“  

A co na rok 2020 říká o starší přípravce druhý trenér Tung Ahn „Tungi“? 
„Mužstvo jsem přebíral v létě na soustředění ve Vodňanech. Byla to moje první zkušenost s trénováním v klubu. Kluky jsem se snažil spíš více poznat a komunikovat. Výsledky nejsou v tomto věku zas až tak důležité. Hlavní je, aby to kluky především bavilo. Radost mi udělalo, když se někteří hráči dokázali během roku výrazně posunout. Hlavní je, že k nám kluci k nám chodí rádi a snaží se pracovat na maximum. Na výsledcích ještě zapracujeme.“
Děkujeme oběma trenérům Zdeňkovi i Tungimu za shrnutí. Ať vám kluci dělají v roce 2021 se svými výsledky radost.“

Mladší přípravka U9

Kluky a holky z ročníků 2012 a 2013 trenérsky vedl úspěšný klan Deutschů, tatínek Honza jako šéftrenér, kterému pomáhali dcera Katka a syn David. Kromě mě, Katky, Davida a dvou Honzů dorostenců, trenérů bych chtěl ještě zmínit Lukáše, Jirku a Pavla, zapálené tatínky našich mladších fotbalistů, kteří nám zdatně pomáhají s trénováním. Všem našim trenérům patří poděkování za jejich práci.

Naše tréninková skupina čítá skoro 50 dětí. Skupinu na podzim opustili fotbalisté ročníku 2011 (přešli do vyšší věkové kategorie), nicméně se nám podařilo hlavně díky výborné pověsti naší Olympie,  doplnit řady novými dětmi.

Radost máme ne jen z těch nejmenších, ale i z nových dětí ročníků 2012, 2013 a 2014, které posílily náš tým. Také nás velmi těší, že 10% našich fotbalových dětí, jsou děvčata.

Zde se naplno projevuje, že tato skupina spolu trénuje už více než dva roky. Mimořádné je u nich přes nízký věk to, že pochopili, že trénink je základ všeho. Nechybějí prakticky na žádném tréninku, v trénincích jezdí absolutně naplno. To se projevuje poté i v zápasech.

Kromě  dvou zápasů s Vesteckým áčkem, které má v tomto ročníku 5x více dětí než my, jsme obstáli ve všech ostatních zápasech na jedničku. Soupeře jsme pravidelně poráželi většinou rozdílem třídy.

V době, kdy se mohly konat halové turnaje, tedy v prvních měsících tohoto roku, chytli kluci skvělou formu a poráželi soupeře zvučných jmen. At už to byla Plzeň, Teplice, Bohemka či Tempo. 

Výsledkem toho bylo, že ročníky 2013 neprohráli v halové sezoně jediný zápas a vyhráli všechny turnaje pořádané v naší hale.

Zdárně je doplňovali i kluci 2012, kteří rovněž na každém turnaji skončili na stupních vítězů a  několik jich vyhráli.

Takže jsme prožili i víkendy, kdy naše děti přivezly zlato v každém z těchto ročníků (2012, 2013, 2014).

V současné době také jak mužstvo A , tak i B, které tvoří převážně nové děti, vede nadstavbovou část mistrovské soutěže. Jejich dobrá výkonnost se projevuje i tím, že porážejí i o nějaký ten rok starší soupeře.

Také zde patří velký dík rodičům, kteří s námi tvoří jeden tým. Pokud se víkendu hrají ať už mistrovské, nebo přátelské zápasy, je jejich víkendový rodinný program jasně daný.Usmívající se

Jediné, co nás trápí, je nízký počet těchto, delší dobu trénujících dětí, takže každá absence se projevuje, protože nově příchozím bude pochopitelně nějaký čas trvat, než své parťáky doženou.

Celkově je pro trenéry z těmito dětmi, neustále na sobě pracujícími, radost trénovat.

Mini přípravka U7

Naši nejmladší fotbalisté trénovali ve stejné velké skupině jako mladší přípravka. A Honzovi Deutschovi, autorovi hodnocení, pomáhali ještě jako asistenti dva hráči staršího dorostu Honza Hlaveš a Honza Kabeláč.

Pod vedením Katky se utvořila skupinka ze 16 našich nejmenších fotbalistů a Johanky, čtyřleté, věčně se usmívající a všechny tréninky naplno bojující holčičky.

Učí se první fotbalové krůčky, fotbalovou abecedu a někteří si už vítězně vyzkoušeli i přátelský zápas.

Radost máme jak z těch nejmenších čtyřletých, kteří se opravdu s balónem teprve seznamují,  tak také ze skupinky 4-5 letých kluků, kteří jsou opravdu šikovní a pokud u fotbalu vydrží, mají z mého pohledu poměrně velký potenciál dosáhnout úspěchů.

Velký dík  patří rodičům, kteří pravidelně vodí tyto nejmenší na tréninky, nehledě na to, jaké je venku počasí.

Minipřípravka ročník 2014 a nově příchozí děti 2012+2013.

Tato skupinka těžce a nejvíce doplatila na Covid. Měla to být rok kdy měly děti začít hrát na větším hřišti a na velké brány.

V jarní části ještě na malých hřištích zářily a vyhrály několik turnajů, k přechodu na velké hřiště už naplno díky omezením nedošlo. Je to obrovský rozdíl oproti tomu, na co byly zvyklé. I proto se nám tady trochu výkonnost zasekla. Doufáme, že příští rok bude v tomto směru lepší a že vše doženeme. Soupeři nám asi ve výkonu neutekli, protože situace byla pro všechny stejná a většina těchto dětí se opravdu snaží zlepšovat.

Ostatní aktuality

Staň se patronem nové umělky
Podpoř SK Olympie Dolní Břežany a zapiš se do historie